Fotowoltaika – na czym polega jej działanie?

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Fotowoltaika – na czym polega jej działanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Panele fotowoltaiczne służą do przekształcania promieni słonecznych w prąd elektryczny. Technologia ta jest ekologiczna – nie wiąże się z emisją szkodliwego dla środowiska gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla. Na przestrzeni ostatnich lat innowacja ta stała się tańsza i łatwiejsza do wdrożenia w warunkach gospodarstwa domowego. Pozyskiwanie energii w ten sposób jest właściwie bezpłatne, tym samym koszty inwestycji w fotowoltaikę zwracają się stosunkowo szybko, najczęściej nie później niż po upływie 5 lat. 

Od fotonu do prądu zmiennego

Działanie instalacji nie jest szczególnie skomplikowane. Panele zbudowane są z elementów krzemowych. Krzem jest pierwiastkiem, który w okresach odpowiedniego nasłonecznienia wchodzi w reakcję z fotonami. Jej rezultatem jest powstanie prądu stałego. Jednak napięcie w takiej formie nie nadaje się jeszcze do wykorzystania przez sprzęty elektroniczne. Aby zasilić domowe urządzenia musi być ono przekształcone w prąd zmienny przez urządzenie nazywane falownikiem. Warto pamiętać przy tym, że instalacja nie funkcjonuje samodzielnie, lecz jest podłączona do publicznej sieci energetycznej. Chroni to przed przerwami w dostępie do prądu z paneli, a także obniża opłaty naliczane przez dostarczycieli. Montaż paneli fotowoltaicznych musi być przeprowadzany przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie fachowców. Na stronie https://sunvol.pl/fotowoltaika-dolnoslaskie/ można zapoznać się z ofertą obejmującą zarówno wysokiej jakości modele paneli, jak i ich profesjonalną instalację. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie wykorzystywana jest absorpcja atomowa?
Gdzie wykorzystywana jest absorpcja atomowa?
Atomowa spektroskopia absorpcyjna (AAS) to technika określania stężenia pierwiastków w próbce poprzez pochłanianie charakterystycznych dla danego pierwiastka długości fal świetlnych. […]
Polecamy