Home > Technologie & IT > Co sprawdza konserwator wózków widłowych?

Co sprawdza konserwator wózków widłowych?

Wózek widłowy to jeden z podstawowych pojazdów mechanicznych używanych powszechnie np. w firmach produkcyjnych, magazynach czy supermarketach. Jego zakup jest jednak dopiero pierwszym etapem na drodze do codziennej eksploatacji, ponieważ wymaga on również rejestracji, a następnie regularnych przeglądów konserwacyjnych. Zarówno weryfikacja sprawności, jak i naprawa wózków widłowych odbywa się zawsze w profesjonalnym serwisie i jest przeprowadzana przez doświadczonego konserwatora z uprawnieniami. Jego obowiązki zostaną pokrótce opisane w tym artykule. 

Staranność badania to gwarancja bezpieczeństwa

Właściwie przeprowadzony przegląd wózka widłowego polega przede wszystkim na kompleksowej i starannej weryfikacji jego sprawności technicznej i stopnia zużycia poszczególnych elementów. Obowiązkiem konserwatora jest sprawdzenie m.in. stanu opon, wideł oraz łańcuchów, a także skontrolowanie działania kilku układów, w tym zwłaszcza hamulcowego i kierowniczego. Oprócz tego konieczne jest zweryfikowanie szczelności układu hydraulicznego, sprawności sygnałów dźwiękowych i poprawności działania całego oświetlenia. Na koniec specjalista zwraca również uwagę na oznakowanie maszyny.

Innymi elementami wymagającymi fachowej oceny są choćby fotele i pasy bezpieczeństwa – muszą one zostać dokładnie sprawdzone pod kątem prawidłowości mocowania. Poza tym podczas typowego przeglądu technicznego są zawsze oglądane dokumenty pojazdy w postaci jego DTR, książeczki eksploatacji, i dziennika obserwacji. Po wydaniu pozytywnej opinii przez konserwatora, zamieszcza on w dzienniczku odpowiedni zapis, na mocy którego wózek został dopuszczony do dalszej eksploatacji. Jeśli jesteśmy właścicielami zakładu produkcyjnego lub magazynu i chcemy kupić tanie, ale jednocześnie w pełni sprawne wózki widłowe Gdynia sprzedaje je najtaniej w Polsce. 

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =