Home > Uncategorized > Cechy opon ciężarowych

Cechy opon ciężarowych

W przeciwieństwie do opon stosowanych w samochodach osobowych, te przeznaczone do ciężarówek i autobusów mają zupełnie inną konstrukcję i przeznaczenie. Przede wszystkim muszą udźwignąć ogromny ciężar tych pojazdów oraz ładunków, które one przewożą. Również siła napędowa oraz hamowania jest tutaj ogromna, podobnie jak te działające na ogumienie podczas jazdy po zakrętach i łukach drogi. Sprawdzamy jakimi cechami musi legitymować się opona do ciężarówki, by mogła sprostać wszystkim powyższym wyzwaniom.

Grube druty

Szkielet praktycznie każdej opony dostępnej dziś na rynku stanowią gęsto splecione druty. Opony ciężarowe mają je jednak wyjątkowo grube, ponieważ muszą wytrzymać ogromne obciążenia. Zarówno te pochodzące od zewnątrz, czyli nacisk na powierzchnię drogi, jak również wewnętrzne. Trzeba bowiem wiedzieć, że koła pojazdu ciężarowego lub autobusu pompuje się nawet do kilkunastu atmosfer. Po pełnym załadowaniu, gdy nacisk jest największy, to wstępne ciśnienie potrafi urosnąć już do kilkudziesięciu bar. To dlatego eksplozja takiej gumy jest ogromnie głośna i niebezpieczna dla najbliższego otoczenia. Wytrzymały szkielet ma za zadanie do niej nie odpuścić.

Wysoka cena

Duże rozmiary, przenoszenie ogromnych sił oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa to trzy najważniejsze czynniki, które powodują że tytułowe opony są wyjątkowo drogie. Ich cena może wynieść nawet do tysiąca złotych za sztukę, a typowa dwuosiowa ciężarówka ma ich aż sześć. Oś napędowa, dla lepszego rozłożenia sił i zwiększenia trakcji, posiada bowiem koła bliźniacze. Dlatego też coraz więcej firm transportowych przychyla się do tego, by właśnie w sieci kupować nowe opony Sklep internetowy pozwala bowiem sporo zaoszczędzić, a mówimy tutaj o naprawdę wysokich kwotach.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − 5 =