Środki trwałe – co oznacza to pojęcie?

Biznes i marketing
poszukiwaczewiedzy
Środki trwałe – co oznacza to pojęcie?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Wszystkie firmy i przedsiębiorstwa dysponują majątkiem, który obejmuje mnóstwo składników zróżnicowanych pod względem wartości. Większość z nich jest określanych mianem środków trwałych. Są to m.in. budowle, maszyny, lokale użytkowe, pojazdy oraz wszelkie przedmioty stanowiące własność albo współwłasność danego podmiotu. Co istotne, muszą to być koniecznie rzeczy nabyte (ewentualnie wytworzone), całkowicie kompletne i nadające się do użytku.

Meble to nie jedyne elementy

Podstawowe środki trwałe w firmie to przede wszystkim wyposażenie typowo biurowe, czyli biurka, fotele, szafy, wieszaki, lustra, stoliki i inne meble. Oprócz tego do omawianej kategorii zaliczamy: wszelkie nieruchomości, grunty, budynki lądowe, stałe obiekty wodne, różnorodne urządzenia techniczne (drukarki, komputery, skanery, niszczarki, ekspresy do kawy, specjalistyczne maszyny produkcyjne itp.), środki transportu (np. samochody osobowe, busy, ciężarówki, naczepy), aparaturę grzewczą, a także inwentarz żywy (bydło, trzoda chlewna, zwierzęta futerkowe, pszczoły itd.). Dodajmy, że wymienione środki podlegają amortyzacji, która jest kosztem rozliczanym każdego miesiąca – z uwzględnieniem stopnia zużycia obiektu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób można ograniczyć odpady?
W jaki sposób można ograniczyć odpady?
W obecnych czasach coraz większy nacisk kładzie się na zachowania proekologiczne. Wszędzie jest mowa o oszczędzaniu wody, pozyskiwaniu energii z […]
Polecamy