Home > Biznes i marketing > Branże, w których nie może zabraknąć pomieszczeń czystych – dlaczego są one tak ważne?

Branże, w których nie może zabraknąć pomieszczeń czystych – dlaczego są one tak ważne?

Wiele branż wymaga zastosowania odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania i spełnienia wszelkich norm prawnych. Chodzi o firmy, w których nie obędzie się bez stworzenia tak zwanego clean roomu. Przede wszystkim konieczne jest wówczas regulowanie ilości drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu oraz na powierzchniach blatów. Kontrola wilgotności, temperatury, różnicy ciśnień oraz poziomu elektryczności statycznej jest również obowiązkowa. Takie pomieszczenia mają szereg zastosowań. Gdzie są zatem wykorzystywane i jaki mają wpływ na jakość uzyskiwanych wyników i produktów? 

Pomieszczenia czyste – zastosowanie 

W wielu branżach konieczne jest, aby w budynku znajdowały się pomieszczenia czyste (clean room). Są one niezbędne, gdy cel działalności wymaga kontrolowanej atmosfery i czystości. Wykorzystywane są w celach produkcyjnych, badawczych oraz laboratoryjnych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym podczas produkcji oraz badań kontrolnych zastosowania leków. Podobnie branża medyczna i biotechnologiczna wykorzystuje warunki kontrolowane do przeprowadzania szeregu badań i doświadczeń. Pomieszczenia czyste znajdują również zastosowanie w przemyśle High-Tech do produkcji baterii, paneli solarnych oraz żywności. 

Pomieszczenia czyste – wpływ na jakość wyników i produktów

Pomieszczenia czyste wpływają przede wszystkim na obiektywność uzyskiwanych wyników podczas doświadczeń. Umożliwiają zastosowanie prób kontrolnych oraz odtworzenie wyników w późniejszym czasie oraz zapewniają znaczną dokładność badań. Produkty pozyskiwane w takich pomieszczeniach są ponadto wysokiej jakości pod względem mikrobiologicznym. 

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + 2 =