Home > Biznes i marketing > W co powinien być wyposażony gabinet okulistyczny?

W co powinien być wyposażony gabinet okulistyczny?

Osoby posiadające wadę wzroku powinny koniecznie odwiedzić profesjonalny gabinet okulistyczny. Jest to bowiem miejsce, w którym skutecznie diagnozuje się i leczy wszelkie problemy z prawidłowym widzeniem – począwszy od krótko- i dalekowzroczności, a skończywszy na zaćmie. Wykorzystuje się w tym celu liczne nowoczesne sprzęty i akcesoria. Podstawę stanowią specjalne tablice okulistyczne Snellena, dostępne choćby w tym sklepie internetowym: https://www.krak-optic.pl/produkty/optotypy/tablice-okulistyczne.

Urządzenia o różnym stopniu zaawansowania

Wspomniane we wstępie tablice Snellena pozwalają na wykonanie podstawowego badania wzroku, polegającego na zweryfikowaniu jego ostrości zarówno z dali, jak i bliży. Zawierają one jedenaście linii z literkami o malejącej wielkości od góry do dołu. Kolejny niezbędny element w każdym gabinecie okulistycznym to podręczny oftalmoskop (inaczej wziernik) – przyrząd służący stricte do badania dna oka i diagnozowania wszelkich zaburzeń o charakterze ogólnoustrojowym. Zbudowany jest z soczewek powiększających oraz konkretnego źródła światła ułatwiającego oglądanie siatkówki, struktury ciała cielistego czy tarczy głównego nerwu. Oto pozostałe istotne składniki wyposażenia:

  • refraktometr komputerowy – sprzęt przeznaczony do badania wzroku zazwyczaj, bezpośrednio przed dobraniem właściwych szkieł korekcyjnych,
  • pachymetr – określany również mianem ultrasonografu, idealnie nadaje się do weryfikowania grubości rogówki (np. przed laserową korekcją),
  • tonometr – urządzenie bezkontaktowe służące do mierzenia ciśnienia wewnątrz gałek ocznych,
  • parymetr, laser YAG, topograf, biometr, angiograf i wiele innych.
Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + dziewiętnaście =