Jakim obróbkom poddaje się metale?

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Jakim obróbkom poddaje się metale?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Metal jest powszechnym materiałem do produkcji różnego rodzaju przedmiotów. To właśnie z niego wykonywane są kadłuby samolotów czy też części samochodów, elementy mebli, poręcze, ramy lub też konstrukcje takie jak mosty i wiadukty. Nie zawsze jednak czysty metal nadaje się do wykorzystania w przemyśle. Dlatego też bardzo często poddawany zostaje on różnego rodzaju procesom ulepszającym i obróbkom, które zwiększają jego właściwości fizyczne oraz chemiczne, a także uodparniają go na działanie różnego rodzaju czynników. Do jednej z nich zalicza się pasywacje, które szczegółowo zostały opisane na  https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/pasywacje/

Przykładowe procesy modyfikacji metali

W przemyśle metalurgicznym wyróżnia się szereg różnego rodzaju procesów, które pozwalają na zmianę właściwości fizycznych i chemicznych poszczególnych metali. Dzięki czemu zastosowane ich staje się o wiele szersze. Wyróżnia się między innymi obróki:

– plastyczne, które mają na celu wywieranie nacisku na danym metalu, dzięki czemu jego właściwości wytrzymałościowe zostają zmienione na stałe.

– cieplne, do których można zaliczyć proces hartowania podczas którego metale są podgrzewane, a następnie wychładzani we właściwy sposób do danych temperatur, dzięki czemu zostaje zmieniony układ atomów.

– elektrochemiczne – w tej metodzie metale mogą zostać poddane różnym procesom ulepszającym je pod względem miedzy innymi odpornosci na korozję. W tym celu celu materiał ten poddaje się m.in. anodowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Małe rzeczy, które ubarwią wesele każdej pary
Małe rzeczy, które ubarwią wesele każdej pary
Wesele to wspaniała uroczystość, która wiąże się z ogromem radości i wielogodzinnej zabawy do białego rana. Zanim jednak dojdzie do […]
Polecamy