Opieka paliatywna to zapewnienie opieki osobom ciężko chorym w ostatnich dniach życia. Głównym celem tego rodzaju opieki jest dążenie do tego, aby jakość życia chorego uległa poprawie. Postępowanie paliatywne rozpoczyna się w tym momencie kiedy nie można wyleczyć choroby.
Przygotowanie chorego do leczenia paliatywnego polega na ocenie stanu poprzez przeprowadzenie wywiadu. Następnie ustala się plan działania. Ważnym elementem jest staranna pielęgnacja chorego. W domowych zasobach powinna być maska tlenowa, materac przeciwodleżynowy, sprzęt rehabilitacyjny. Opieka nad chorym polega na zapewnieniu mu jak najlepszej jakości życia. Odbywa się ona poprzez współdziałanie lekarzy, pielęgniarek i osób bezpośrednio opiekujących się chorym. Przebywanie chorego w domu jest korzystne dla jego stanu psychicznego. Do tego rodzaju pielęgnacji nad chorym należy się odpowiednio przygotować.
Pielęgniarki oprócz takich sytuacji, kiedy trzeba założyć wenflon, nauczą rodzinę pacjenta jak prawidłowo wykonywać czynności związane z higieną, karmieniem, wymianą opatrunków. Tego typu opieka obejmuje również doradztwo psychiatryczne i psychologiczne. Rodzaj opieki paliatywnej dobierany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Założenia opieki paliatywnej oferują cały szereg działań pomocnych dla opiekunów chorego. Opieka nad chorym opiera się w głównej mierze na złagodzeniu bólu, zabiegach higienicznych i zapewnieniu pacjentowi systemu wsparcia, aby jak najdłużej mógł żyć aktywnie.