Home > Technologie & IT > Jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Elektryczne samochody mają zadatki na to, by stać się pojazdami przyszłości. Estetycznie wyglądają, cieszą się zaufaniem kierowców i co ważne, są przyjazne dla środowiska naturalnego. Za kilka lub kilkanaście lat mogą zdominować rynek motoryzacyjny, również w Polsce. Niezbędnym dodatkiem do elektrycznych samochodów są ogniwa, które można zakupić np. na stronie: https://www.milivolt.pl/.

Gdzie ładować?

Stacje ładowania elektrycznych pojazdów dzielą się na domowe i publiczne. Na razie dominują te pierwsze, zwykle zlokalizowane w garażach kierowców. Przenośne akumulatory o mocy 2,3 kW na prąd przemienny są dołączone do każdego kupowanego samochodu ekologicznego – w pojeździe znajduje się wtyczka w miejscu, w którym normalne auta mają wlew paliwa. Drugi koniec prostownika podłącza się do gniazdka 230V. Niestety, czas ładowania jest długi i sięga nawet 10-48 godzin. Lepszą opcją jest tzw. Wallbox, który ma większą moc ładowania i chroni stosunkowo delikatną instalację elektryczną montowaną w domach.

Stacje publiczne są dostępne przy autostradach, jednak kiedyś mają się pojawić pod hotelami, na parkingach, czy stacjach benzynowych. Wykorzystują one prąd stały o napięciu 400-800 V, natężeniu 300-500 A i w związku z tym ich parametry wahają się pomiędzy 50, a 150 kW. Takie urządzenia nie mogą równać się z domowymi prostownikami. Publiczne stacje ładowania, dzięki dużej mocy, uzupełniają akumulatory w samochodach w 30-60 minut. Pojazd może zostać przygotowany do ponownego użytku np. podczas załatwiania spraw urzędowych.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + 11 =