Jak działa hydraulika siłowa?

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Jak działa hydraulika siłowa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesna hydraulika siłowa opiera się na prawach, które wiele lat temu opisali uczeni, między innymi Blaise Pascal. Jednak jeszcze wcześniej te zjawiska były chętnie wykorzystywane przez ludzi do usprawniania niektórych procesów. Czym charakteryzuje się hydraulika siłowa? Co dzięki niej można osiągnąć?

Działanie hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa opiera się na prostej zasadzie, gdzie siła jest przekazywana za pomocą płynu (cieczy), a konkretniej – oleju. Olej jest pompowany pod dużym ciśnieniem, a systemy hydrauliki siłowej muszą składać się z kilku podstawowych elementów, aby wymuszać sterować cieczą hydrauliczną. Niezbędne do utworzenia systemu hydrauliki siłowej są następujące urządzenia: pompa hydrauliczna (potrzebna do i wytwarzania napędu oraz ciśnienia), przewody ciśnieniowe (doprowadzają olej pod ciśnieniem do siłowników) oraz siłowników hydraulicznych. Siłowniki hydrauliczne wykonują największą pracę w tym układzie.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Dużą zaletą hydrauliki siłowej jest prostota. Dodatkowo ta metoda jest bardzo wszechstronna i znajduje wiele zastosowań. Hydraulika siłowa znajduje swoją rolę w lotnictwie (na przykład hamulce w nowoczesnych samolotach), a także motoryzacji (układ kierowniczy w samochodzie osobowym, ciężarówki, wywrotki). Inną zaletą stosowania hydrauliki siłowej jest wydajność oraz duża dokładność. Dzięki użyciu hydrauliki siłowej możliwe jest bardzo dokładne i zarazem nieskomplikowane sterowanie procesem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak smakuje kawa włoska?
Każdy Włoch zaczyna dzień od filiżanki świeżo parzonej kawy, a włoska kawa uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Jak […]
Polecamy