Czym są lemiesze i co należy zrobić w wyniku ich zużycia?

Budowlanka
poszukiwaczewiedzy
Czym są lemiesze i co należy zrobić w wyniku ich zużycia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z elementów wyposażenia maszyn budowlanych jest lemiesz. Znaleźć go można m.in. w ładowarkach, koparkach, czy też spychaczach. W przypadku zużycia lemiesza konieczne jest założenie nowego podzespołu. Od jego jakości uzależniona jest wydajność pracy całej maszyny, dlatego zaleca się korzystanie z elementów wysokiej jakości.

Stalowy element wyposażenia maszyn budowlanych

Zgodnie z definicją lemiesz to stalowa płyta składająca się z ostrza, grzbietu oraz dzioba. Zamocowany na dolnej części pługa lub łyżki koparki element ułatwia nabieranie materiału podczas prac ziemnych lub budowlanych. Do jego wytworzenia najczęściej używa się wysokogatunkowej stali. To od jej jakości uzależniona jest jakość i trwałość tego elementu. Lemiesz do koparki lub ładowarki najczęściej wytwarzany jest z hartowanej i trudnościeralnej stali, której poziom twardości oznaczono symbolem 500 HB. Zastosowanie takiego materiału daje gwarancję bezawaryjnej pracy i długiej żywotności lemiesza.

Dopasowanie i wymiana zużytego lemiesza

Niestety, nawet w przypadku użycia najlepszych materiałów prędzej czy później dojdzie do eksploatacyjnego zużycia lemiesza. W związku z tym, że jest to element wymienny, w takiej sytuacji należy założyć nowy. Bagatelizowanie oznak zużycia lemiesza może doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów, co może skutkować wystąpieniem poważnych i kosztownych awarii. Przed przystąpieniem do wymiany zużytego podzespołu, konieczne jest zamówienie nowego. Zalecane jest korzystanie z oryginalnych elementów wykonanych z certyfikowanych materiałów, które wykazują większą trwałość od tanich zamienników. Aby zakupiony lemiesz pasował, warto sprawdzić jego specyfikację techniczną i zgodność z posiadanym modelem koparki bądź ładowarki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ile kalorii można spalić podczas ćwiczeń?
Ile kalorii można spalić podczas ćwiczeń?
Podczas odchudzania, poza dietą, ważne są ćwiczenia. Efekty będą możliwe wtedy, kiedy nasze dzienne „straty” kaloryczne będą wyższe niż „zyski”. […]
Polecamy