Odpowiednie przechowywanie śmieci od zawsze stanowiło nie lada problem. Kontenery i kubły nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale dodatkowo nie pachną zbyt ładnie. Najlepszym rozwiązaniem obecnie jest budowa specjalnych wiat i altan służących do ich przechowywania. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to takie proste.
Samo prawo budowlane nie precyzuje terminu „wiaty”. W praktyce oznacza to, że na postawienie takiej konstrukcji nie potrzebujemy specjalnego zezwolenia. To prawda, jednak nie do końca. Pozwoleń nie wymagają bowiem wiaty, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m². Natomiast ich liczba na jednej działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² terenu. Zamiar budowy musimy jednak uprzednio zgłosić.
Tak wygląda sprawa z wiatami ogólnie. Te specjalnego przeznaczenia, czyli służące do przechowywania pojemników i kontenerów na odpady stałe, posiadają dodatkowe obostrzenia. Prawo budowlane reguluje je wyraźnie. Kwestie te znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych budynków oraz ich usytuowaniu. Niezwykle ważne są tutaj odległości. Śmietnik taki stanąć może nie bliżej niż 10 m od okien i drzwi budynków zamieszkałych przez ludzi. Ważne są też stosunki sąsiedzkie, dlatego odległość od granicy z sąsiednią działką nie może być mniejsza niż 3 m. Wiata na śmieci osiedlowa posiada dodatkowy wymóg. Aby wynoszenie śmieci nie wymagało wyprawy na drugi koniec blokowiska, miejsce ich składowania nie może być większe niż 80 m licząc od najdalszego wejścia do budynku wielorodzinnego, użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego.
Bogaty wybór wiat i altan śmietnikowych w cenach atrakcyjnych i na każdą kieszeń znajdziesz na przykład w sklepie internetowym Redseven.