Efektywność diety uzależniona jest przede wszystkim od odpowiedniego dostosowania jej do potrzeb organizmu, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną. Stworzenie odpowiedniego planu żywieniowego jest procesem, który wymaga dokładnego przeanalizowania stylu życia, zapotrzebowania ciała na poszczególne mikro i makroelementy oraz dużej wiedzy na temat żywności. Skuteczna i bezpieczna dla zdrowia dieta powinna być więc zaplanowana przez osobę o odpowiednich kompetencjach.
W celu lepszego zobrazowania podstawowych potrzeb organizmu człowieka, naukowcy stworzyli tzw. piramidę żywienia, zawierającą fundamentalne abc zdrowia. Według ich badań najważniejszymi elementami jest odpowiednie nawodnienie oraz regularna aktywność fizyczna. Zaleca się, by w ciągu dnia wypić co najmniej 2 litry samej wody i całkowicie wyeliminować lub ograniczyć spożywanie słodkich i gazowanych napoi. Z kolei minimalna dawka ruchu dorosłego człowieka, według Światowej Organizacji Zdrowia WHO powinna wynosić minimum 2,5 godziny tygodniowo.
Zdrowa i zbilansowana dieta musi być również bogata w owoce i warzywa, zaleca się nawet, aby dodawać je do każdego posiłku. Dzięki dużej zawartości błonnika i małej kaloryczności warzyw głód zostaje zaspokojony na dłuższy okres i niweluje ochotę na podjadanie. Dodatkowo zarówno owoce, jak i warzywa dostarczają organizmowi dużych dawek naturalnych witamin i mikroelementów. Drugie miejsce na każdym talerzu powinny zajmować pełnoziarniste zboża w postaci kasz, ryżu, ciemnego pieczywa i ciemnych makaronów. Mniej istotnymi składnikami posiłków jest nabiał oraz mięso. Ostatnie miejsce piramidy zajmują zaś tłuszcze, a szczególnie zwierzęce.
Oprócz wybierania zdrowych produktów i regularnego ruchu bardzo ważna okazuje się również regularność posiłków. Według specjalistów z zakresu dietetyki, dorosły człowiek w ciągu dnia powinien jeść trzy posiłki z równymi przerwami. Poza śniadaniem i obiadem, które mają za zadanie dodać organizmowi energii, posiłki „pomiędzy” powinny składać się z warzyw, owoców czy orzechów. Bardzo ważną zasadą zdrowej diety jest spożywanie ostatniego posiłku nie później niż dwie godziny przed snem, podczas odpoczynku bowiem, organizm i układ trawienny pracują znacznie wolniej. Warto również pamiętać o ograniczaniu w diecie słonych i słodkich przekąsek i stosować zdrowe zamiennik. Wypracowanie nawyku sięgania po banana czy jabłko, gdy pojawia się zapotrzebowanie na cukier może być trudne, jednak dzięki ciężkiej pracy stanie się to niezauważalną, zdrową rutyną.