Psychologowie są zdania, że już od najmłodszych lat należy dostarczać dzieciom maksymalnie dużo bodźców muzycznych. Stymulują one bowiem rozwój różnych obszarów mózgu oraz całego układu nerwowego malucha, co niezwykle pozytywnie wpływa na jego osobowość i umiejętności. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza nauka prostych piosenek edukacyjnych. Doskonałym przykładem jest choćby utwór Kundel Bury, uczący jak właściwie postępować ze zwierzętami. Słowa wraz z podkładem muzycznym znajdziemy na tej stronie: https://www.lulanko.pl/blog/piosenki-dla-dzieci/kundel-bury.
Nauka piosenek przede wszystkim kształtuje pamięć aktywną małego dziecka i w znacznym stopniu rozwija jego twórczą wyobraźnię. Ponadto ma decydujący wpływ na jego kompetencje poznawcze, takie jak choćby umiejętność postrzegania czy oceniania rzeczywistości pod względem estetycznym. Kontakt z muzyką w omawianej formie tak naprawdę pobudza niemal wszystkie obszary rozwoju – nie tylko intelektualny, ale również społeczny i emocjonalny. W ten sposób młody człowiek zostaje skutecznie przygotowany do funkcjonowania na dalszych etapach edukacji i w codziennym życiu (gwarancja lepszych wyników w nauce, a także radzenia sobie z problemami).
Co istotne, nie trzeba wcale uczyć go piosenek zbyt skomplikowanych ani zaawansowanych muzycznie. Wystarczy taki utwór jak choćby sto lat piosenka ta doskonale bowiem zaspokaja potrzebę ekspresji, a jednocześnie kształtuje wrażliwość. Dodajmy, że wyrażanie się poprzez śpiewanie wspiera również efektywnie rozwój motoryczny malucha.