Jak nauczyć dziecko poprawnej wymowy?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Jak nauczyć dziecko poprawnej wymowy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele małych dzieci ma spory problem z prawidłową, a przede wszystkim wyraźną wymową pierwszych słów. Potrzebują one więcej czasu oraz wysiłku, aby nauczyć się dobrze wymawiać każdą literę alfabetu. Rodzice takiego malucha powinni koniecznie wykonywać z nim różne ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, takich jak choćby gry planszowe czy specjalne książeczki interaktywne. Jeśli interesują nas niezbędne pomoce logopedyczne w sklepie internetowym kupimy je wyjątkowo tanio. 

Czasami wizyta u logopedy jest konieczna

Problemy z poprawną wymową słów mogą wynikać zarówno z wad anatomicznych, jak i blokady psychicznej. W tym pierwszym przypadku zaleca się motywowanie dziecka do różnych ćwiczeń aparatu mowy. Może to być np. jak najdłuższe przytrzymywanie rodzynki czubkiem języka przy samym podniebieniu, oblizywanie ust (warto posmarować je kremem czekoladowym lub serkiem) czy ćwiczenie mięśni okrężnych ust poprzez intensywne dmuchanie na pióro lub płomień świeczki. W niektórych przypadkach nie obejdzie się jednak bez wizyty w gabinecie ortodonty, laryngologa, logopedy, a niekiedy i psychologa. Wiele zależy od źródła problemu.

Pamiętajmy również o tym, aby nieustannie poprawiać dziecko, gdy mówi niewyraźnie. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest ponadto zaopatrzenie się w różnorodne atrakcyjne pomoce logopedyczne. Zaliczamy do nich m.in.: tablicę motywacyjną magnetyczną, historyjki obrazkowe, kolorowe karty do gry z literkami, plansze edukacyjne, ciekawe gry planszowe oraz interaktywne zabawki wydające odgłosy werbalne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Firany gotowe do powieszenia – zalety wykorzystania ich do stworzenia klasycznego wystroju w salonie lub sypialni
Firany gotowe do powieszenia – zalety wykorzystania ich do stworzenia klasycznego wystroju w salonie lub sypialni
Tanie firany gotowe mają wiele zalet. Występują w wielu różnych rozmiarach, więc dobór firany odpowiedniej wielkości nie będzie stanowił najmniejszego […]
Polecamy