Cięcie wodą to dość powszechna dziś technologia, dająca wielkie możliwości. Pozwala na uzyskanie powierzchni nie wymagającej dalszej obróbki bez zastosowania wysokich temperatur czy środków chemicznych, a co za tym idzie, bez zmniejszenia wytrzymałości używanego materiału.
Cięcie wodą ma swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie obróbka termiczna mogłaby zmniejszyć wytrzymałość danego materiału. Idealnie sprawdzi się zatem w przemyśle, przy obrabianiu metali kolorowych, takich jak na przykład miedź, oraz stali czy polimerów.
Technologia ta przydatna jest zatem przy budowie maszyn pomagając w wycinaniu kół zębatych, różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych czy tworzeniu obudowy.
Praktycznie nieograniczone możliwości wykrawania skomplikowanych kształtów, pozwalają na zastosowanie hydro-abrazji także przy wyrobie artykułów dekoracyjnych. Zwłaszcza, że po uzyskaniu pożądanego kształtu, dalsza obróbka przedmiotu nie jest już konieczna.
Uzyskujemy gładką powierzchnię. Stąd też wspomniana technologia pozwala na pracę w szkle, ceramice oraz kamieniu czy nawet stali znajdując swoje zastosowanie w budownictwie, czy reklamie.