Zawory – za co odpowiadają i jakie ich rodzaje można wyróżnić

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Zawory – za co odpowiadają i jakie ich rodzaje można wyróżnić
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy tworzeniu różnego rodzaju instalacji, na przykład hydraulicznych, często potrzebne są specjalne elementy. Jednymi z nich są zawory, które są używane powszechnie. Można je nabyć w sklepach takich jak http://burkert-polska.pl/, których oferty są bardzo szerokie. Wynika to po części z faktu, że istnieje wiele rodzajów zaworów. Różnią się one charakterystyką, gdyż zwykle wykonują nieco inne zadania. Pewne jest jednak, że bez wielu z nich niemożliwe byłoby korzystanie z instalacji wodnych, układów sterowania pneumatycznego, a także wielu innych systemów, w których wykorzystywane są ciecze lub gazy. Jaki jest podział zaworów i jaką dokładnie pełnią rolę?

Do czego służą różne rodzaje zaworów?

Zawory wykorzystywane przy budowie instalacji dzielą się przede wszystkim na regulacyjne przeznaczone do regulowania ilości przepływającego czynnika, odcinające służące do blokowania przepływu, zamykające przystosowane do pracy tylko przy skrajnych położeniach zawieradła, rozdzielcze odpowiedzialne za sterowanie kierunkiem przepływu, zawory bezpieczeństwa otwierające się same w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia, a także zawory zwrotne, które zapewniają przepływ cieczy lub gazu wyłącznie w jednym kierunku. Oprócz tego zawory są podzielone ze względu na ruch zwierciadła oraz sposób zmiany przekroju otworu. Na rynku wyróżnić można zawory przykrywające, wzniosowe, membranowe, zasłaniające, zasuwowe, kurkowe, motylkowe oraz iglicowe. Inną grupę stanowią elektrozawory, które mogą być sterowane za pomocą impulsów elektrycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób można przetransportować maszyny?
W jaki sposób można przetransportować maszyny?
Czasami niezbędne jest przewożenie lub przenoszenie w inne miejsce urządzeń przemysłowych. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy chcemy je kupić […]
Polecamy