Węgiel jest najważniejszym bogactwem naturalnym Polski. Duża dostępność oraz niskie ceny sprawiły, że większość Polaków od zawsze używała węgla jako opału do palenia w piecach. Początkowo palono głównie węglem grubym, który charakteryzuje się dobrą wydajnością cieplną.
Surowiec ten wykorzystywany może być praktycznie w dowolnych piecach, dlatego nie wymaga inwestowania w nowoczesne kotły. Wysokiej jakości węgiel po wypaleniu nie zostawia dużo popiołu, dlatego jest łatwy w czyszczeniu.
Podstawową wadą węgla jest to, że sprzedawany jest zazwyczaj luzem, dlatego trzeba wygospodarować odpowiednią ilość miejsca do jego przechowywania. Porównując ceny węgla, należy również zwracać uwagę na koszty transportu surowca. Przykładowo skład węgla we Wrocławiu może oferować darmowy transport w cenie zakupu.
Warto szukać takich okazji i z nich korzystać. Niestety decydując się na zakup węgla trudno również zweryfikować jego jakość oraz pochodzenie. W tym wypadku trzeba zaufać sprzedawcy i uwierzyć w jego uczciwość.
Jeśli chodzi o ekogroszek, początkowo traktowany był jako odpad powstający podczas wydobycia węgla grubego. Szybko okazało się, że surowiec ten ma znakomite parametry cieplne, a dodatkowo zawiera niewiele szkodliwych substancji. Zaczęto więc korzystać z niego na masową skalę.
Aby spalanie tego opału było możliwe, konieczne było stworzenie specjalnego rodzaju pieca z tzw. retortą lub podajnikiem. Tego rodzaju konstrukcje mają lepszą wydajność oraz sprawność od zwykłych pieców węglowych, są jednak od nich sporo droższe. Piece z retortą wyposażone są w programowalny sterownik, dlatego korzystanie z nich jest niezwykle wygodne.
Dzięki temu, że ekogroszek dostępny jest w workach, nie trzeba mieć dużo miejsca na jego przechowywanie. Jeśli brać pod uwagę, że ceny węgla i ekogroszku są porównywalne, wydaje się, że lepiej korzystać z ekogroszku.