Skrzynia biegów w samochodzie – co warto wiedzieć?

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Skrzynia biegów w samochodzie – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Skrzynia biegów (zwana też przekładnią) to jeden z najważniejszych elementów układu napędowego samochodu. Przenosi moc silnika na koła i pozwala na uzyskanie różnych prędkości obrotowych, dzięki czemu kierowca może wybierać między dużą prędkością do jazdy po autostradzie a małą do manewrowania w ruchu miejskim. Większość nowoczesnych samochodów posiada automatyczną skrzynię biegów; działa ona bez udziału kierowcy i zmienia biegi automatycznie w zależności od aktualnej prędkości i warunków drogowych. Jednak manualna skrzynia biegów jest nadal popularna wśród entuzjastów motoryzacji, ponieważ daje większą kontrolę nad pojazdem.

Manualna, a automatyczna: plusy i minusy

Główną zaletą manualnej skrzyni biegów jest to, że daje większą elastyczność podczas szybkiej jazdy, ponieważ zmiana biegów zajmuje dużo mniej czasu niż wybór biegu przy użyciu automatycznej skrzyni biegów. Ponadto jazda samochodem z manualną skrzynią biegów jest tańsza niż posiadanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszty napraw lub konserwacji, a to bardzo ważne w takim przypadku jak skrzynia biegów Fiat Ducato 2.3. Z drugiej strony, automaty są łatwiejsze w użyciu, ale wymagają więcej paliwa niż skrzynie manualne. Automatyczne skrzynie biegów są również zazwyczaj mniej niezawodne niż manualne, ponieważ zawierają więcej części, które mogą się zepsuć lub zawieść z czasem (np. sprzęgła).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Świece sojowe z drewnianym knotem – czym różnią się od zwykłego pachnącego wosku?
Świece sojowe z drewnianym knotem – czym różnią się od zwykłego pachnącego wosku?
Świece są świetnym sposobem na nadanie  pomieszczeniu niepowtarzalnego nastroju. Bardzo często są też wybierane jako prezent. W tym przypadku szczególnie […]
Polecamy