Podobnie jak podłogi, czy elewacje, także dachy wymagają czasem czyszczenia i mycia. Jako, że są to powierzchnie znajdujące się na sporej wysokości, czasem też mają charakter spadzisty i są strome, zazwyczaj celem ich wymycia wzywa się pracowników specjalistycznej firmy. Są oni przygotowani do wykonywania prac na dużych wysokościach.
Niektóre firmy zajmują się wyłącznie lub przede wszystkim pracami na wysokościach: myciem okien, elewacji i dachów. Wymaga to odpowiedniego zabezpieczenia pracownika, aby nie narazić go na utratę zdrowia lub wręcz życia.
Taka praca wiąże się z wymogiem posiadania pewnych uprawnień alpinistycznych. Oprócz tego, pracownik musi umiejętnie posługiwać się narzędziami niezbędnymi do mycia różnych powierzchni dachowych, w tym różnych dachówek i blach. Co więcej, czasem w dachach są także zamontowane okna, które wymagają zastosowania innych środków myjących, niż pozostała część dachu i to także należy mieć na uwadze.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa osobie myjącej dachy, stosuje się specjalne uprzęże alpinistyczne, aby uniknąć upadku z wysokości.
Dodatkowo, mycie dachów zazwyczaj wykonuje się przy optymalnej, bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Deszcz i wiatr stanowią bowiem spore zagrożenie. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że i sama powierzchnia dachu bywa śliska i na tyle stroma, że bez dodatkowego zabezpieczenia, nie byłoby możliwe poruszanie się po nim celem dotarcia z myciem w każdy zakamarek.
Mycie dachów nie służy jedynie zwiększeniu estetyki budynku, ale i o usunięcie z niego mchów i porostów, które bywają powodem niszczenia tej części domu.
Artykuł napisany we współpracy z Panem Robertem, który pracuje w firmie usługowej alpinistyczno wysokościowej.