Co jest niezbędne do tworzenia decoupage?

Wypoczynek i hobby
poszukiwaczewiedzy
Co jest niezbędne do tworzenia decoupage?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach popularność zaczęły zdobywać zajęcia z wykorzystaniem technik manualnych, które można wykonywać w domu. Ostatnie miesiące jeszcze bardziej przyczyniły się do wzrostu tego trendu. Rękodzieło to świetny sposób zarówno na nudę, jak i na odstresowanie. Pozwala uspokoić się, ćwiczyć koncentrację, a pozyskane przy tym wyroby mogą być ozdobą domu. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład kolorowanki dla dorosłych, szydełkowanie czy decoupage.

Decoupage – na czym polega?

Decoupage to technika zdobnicza, gdzie wzór wycięty z papieru przykleja się na odpowiednio przygotowaną wcześniej powierzchnię (na przykład drewnianą, ceramiczną, szklaną bądź plastikową). Następnie całość pokrywa się lakierem by wzór stopił się z płaszczyzną tak, by sprawiał wrażenie namalowanego. Decoupage pochodzi od francuskiego słowa „decouper”, co oznacza „wycinać”, natomiast przyjmuje się, że sama technika przywędrowała do Europy ze Wschodu. Obecnie decoupage jest popularnym hobby, nadającym się dla każdego ze względu na stosunkową łatwość wykonania i dostępność materiałów. Do pozyskania wzorów mogą przydać się papierowe serwetki, takie jak te stołowe. Chętnie wykorzystywany jest też dostępny w sklepach papier ryżowy do decoupage. Jest on bardziej wytrzymały niż serwetki, dzięki czemu jest idealny dla początkujących. Poza tym przydadzą się nożyczki, klej i przedmioty do jego nanoszenia, jak pędzelki czy patyczki kosmetyczne. Warto zaopatrzyć się też w chusteczki higieniczne i gąbkę.

Hobby dla każdego

Ozdabiać można praktycznie wszystko. Od drewnianych skrzynek i szkatułek, poprzez pudełka, aż po meble i naczynia. Dostępne wzory są tak różnorodne, że każdy może stworzyć coś dla siebie. Obecnie kleje, lakiery i inne materiały dedykowane specjalnie dla osób zajmujących się tą techniką można dostać w sklepach, co sprawia, że wykonanie jest jeszcze łatwiejsze. Jest to hobby zarówno dla tych, którzy wolą się odstresować w samotności, jak i do rozwijania w grupie. W ten sposób, wraz z zainteresowanymi decoupagem członkami rodziny czy przyjaciółmi, można spędzić niezapomniane chwile.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sposoby na nudę – w co bawić się z dziećmi?
Sposoby na nudę – w co bawić się z dziećmi?
Jeśli chcemy skutecznie zwalczyć nudę u dzieci, musimy dać im jakieś ciekawe zajęcie. Czasami nie trzeba wymyślać nadzwyczajnych rzeczy, by […]
Polecamy