Corporate Income Tax, w skrócie CIT, jest podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zobowiązane do jego uiszczania są różnorodne organizacje, poprzez spółki wraz z przedsiębiorcami. Istnieją dwie grupy dochodowe, od których odprowadzany jest CIT, a mianowicie zyski kapitałowe oraz inne źródła przynoszące korzyści materialne. W przypadku osób prawnych są dostępne 2 progi podatku dochodowego. Pierwszy z nich wynosi 19% podstawy opodatkowania, druga stawka z kolei to 9% podstawy opodatkowania od przychodów innych niż zyski kapitałowe. Oznacza to, że podatnicy w danym roku podatkowym nie wygenerowali przychodów większych niż równowartość 1,2 mln euro. Niższy odsetek podatku jest dostępny dla podmiotów, które osiągnęły rangę małego podatnika.
W tym przypadku, jak i wielu innych zeznaniach podatkowych, kluczowym jest termin złożenia. Zeznanie CIT za miniony rok podatkowy należy złożyć 3- miesiąca roku następnego. W tym okresie wpłaca się podatek należny lub ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zadeklarowanego dochodu w zeznaniu, a sumą zaliczek od początku roku. W przypadku podatników, których działalność jest kontrolowana przez zagraniczne spółki, czas ostateczny na złożenie zeznań to do końca 9 miesiąca roku następującego, po roku podatkowym danej spółki.
Profesjonalne biura rachunkowe takie jak http://www.podatkowezacisze.pl/ oferują swoją pomoc w zakresie rozliczeń podatku dochodowego, jakim jest CIT. Warto zwrócić się do takich biur, by bezpiecznie, szybko i bez zbędnych pomyłek dokonać zeznania podatkowego własnej spółki.