Różnica między notebookiem a laptopem

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Różnica między notebookiem a laptopem
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając nowy komputer i decydując się na jego przenośną wersję we wielu sklepach, szczególnie internetowych, natrafimy na kategorię laptopów i notebooków. Z pozoru mogą wydawać się one tymi samymi urządzeniami dopóki nie zagłębimy się w szczegóły. Czym one się różnią, a co je łączy?

Co daje więcej możliwości – laptop, czy notebook?

Oba urządzenia to komputery przenośne. Oba posiadają składaną obudowę składającą się w jednej części z ekranu, a z drugiej z klawiatury i podzespołów odpowiedzialnych za działanie komputera. Dlatego z wyglądu i w potocznym słownictwie akceptuje się stosowanie tych określeń zamiennie, jednak ich pochodzenie i szczegóły techniczne odróżniają te urządzenia. W czasach powstania notebooków dobitnie różniły się od ówczesnych laptopów swoimi rozmiarami, a co za tym szło – możliwościami technicznymi. Były to urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, zastępujące notesy, w formie komputerowej i odróżniające się rozmiarami od laptopów. Dzisiaj różnica pod kątem sprzętowym i możliwościami nieco się zatarła i w mało profesjonalnym użytkowaniu mogą się to wydawać bardzo podobne urządzenia. Porównując np. laptopa i notebook Lenovo zauważymy ten sam system operacyjny i podobne podzespoły. Co je zatem odróżnia? Notebook, zgodnie z pochodzeniem nazwy, powinien być mniejszym urządzeniem i bardziej kompaktowym. W praktyce będzie to mały laptop i często będzie tak nazywany, który od starszych braci może różnić się przekątną ekranu, co idzie w parze z pomniejszoną klawiaturą i możliwe, że z mniejszą liczbą wejść. Laptopy występują także w wersjach o lepszych parametrach, jak np. laptopy gamingowe, co jest obecnie niemożliwe do osiągnięcia w mniejszym urządzeniu ze względu chociażby na chłodzenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Weterynarz – jakie narzędzia będą potrzebne w jego pracy?
Wiele osób zastanawia się, jaki powinien być weterynarz, jakie cechy świadczą, że mamy do czynienia z fachowcem pełnym pasji. Trudno […]
Polecamy