Mostki prostownicze – budowa i wykorzystanie

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Mostki prostownicze – budowa i wykorzystanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mostki prostownicze są pełnookresowymi prostownikami składającymi się z czterech diod połączonych ze sobą w specyficzny układ prostujący prąd. Niezależnie od kierunku jego przepływu na wejściu podczas opuszczania układu płynie on zawsze w tę samą stronę.

Głównym zadaniem mostków prostowniczych jest przetworzenie prądu zmiennego na prąd stały. Stosowane są one w urządzeniach zasilanych napięciem przemiennym, a przede wszystkim w prostownikach i zasilaczach, a także ładowarkach akumulatorowych.

Rodzaje mostków prostowniczych

Najczęściej spotykanym mostkiem w przypadku jednej fazy jest mostek Graetza. Jest on bardzo prosty w budowie, ale także efektywny w swoim działaniu. Dostarcza jednak energię jedynie przez połowę czasu swojego działania, co wiąże się z wyższymi kosztami użytkowania.

Mostek Graetza jest czwórnikiem, co oznacza, że posiada dwa zaciski wejściowe oraz dwa zaciski wyjściowe. Obecnie jest on wytwarzany prawie wyłącznie na krzemowych diodach półprzewodnikowych. Tego rodzaju mostki można znaleźć na stronie https://centrumelektroniki.pl/mostki-prostownicze-graetza-c163.

Inny rodzajem są mostki trójfazowe oraz wielofazowe. Są one rozszerzoną ideą mostka Graetza i różnią się od niego przede wszystkim tym, że są w nich połączone trzy gałęzie równoległe do tych, do których podłączone jest napięcie zasilania. W przypadku wielofazowych liczba gałęzi odpowiada liczbie faz układu. Można także spotkać mostki sterowane, w których zamiast tradycyjnych diod używa się tyrystorów prostowniczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak się skutecznie zareklamować?
Jak się skutecznie zareklamować?
Reklama dźwignią handlu Firmy starają się promować w każdym możliwym miejscu, istnieje wiele form przekazu reklamowego, aby docierać do odpowiednich […]
Polecamy