Jak działają ograniczniki przepięć?

Budowlanka
poszukiwaczewiedzy
Jak działają ograniczniki przepięć?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w niemal każdym domu znajduje się instalacja elektryczna, do której są podpięte rozmaite urządzenia. Aby uchronić je przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych i awarii, należy koniecznie zastosować ograniczniki przepięć. Są to niewielkie konstrukcje przeznaczone do zamontowania w rozdzielnicy głównej lub natynkowej. Wysokiej klasy modele posiada w ofercie m.in. firma, która dostępna jest pod adresem https://jeanmueller.pl/ograniczniki-przepiec/.

Zapobiegliwość prowadzi do oszczędności pieniędzy

Standardowy ogranicznik przepięć ma przede wszystkim za zadanie skutecznie przejąć falę przepięciową, a następnie bezpiecznie odprowadzić ją do wyznaczonego uziomu. Wyróżniamy wersje warystorowe oraz iskiernikowe. Pierwsze działają na takiej zasadzie, że wraz ze wzrostem poziomu napięcia zmniejsza się również gwałtownie tzw. rezystancja, czego rezultatem jest swobodny odpływ nadmiaru energii elektrycznej. Po całkowitym zaniknięciu groźnej fali rezystancja wraca do pierwotnej wartości, a prąd zostaje odcięty od ogranicznika. Z kolei urządzenia iskiernikowe w trakcie swojej pracy wytwarzają przerwę w obwodzie. Gdy pojawia się niepożądane przepięcie, dochodzi do nagłego przypływu energii wyładowczej pod układem roboczym. Jest to spowodowane zjawiskiem jonizacji przestrzeni międzyelektrodowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego powinno się kupować firany na wymiar?
Firany są elementem wystroju, który nadaje wnętrzom wyjątkowego wrażenia elegancji, przytulności i tworzy ciepłą, domową atmosferę. Wielość wzorów i materiałów […]
Polecamy