Ile kalorii można spalić podczas ćwiczeń?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Ile kalorii można spalić podczas ćwiczeń?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas odchudzania, poza dietą, ważne są ćwiczenia. Efekty będą możliwe wtedy, kiedy nasze dzienne „straty” kaloryczne będą wyższe niż „zyski”. Mówiąc najprościej jak można – należy jeść mniej (lub jeść, ale spalać kalorie) niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jak jednak to obliczyć?

Liczenie kalorii

Jeśli trzeba by robić to samemu, bez żadnej pomocy, wydaje się to niewyobrażalnie żmudne i wręcz niewykonalne. Przeraża to szczególnie osoby, które nie znają się na dietetyce i nigdy nie interesowały ich liczby znajdujące się na tyle opakowania produktów, które spożywają. Na szczęście z pomocą przychodzi internet, w którym znajdziemy bez liku przydatnych stron. Na początek dobrze jest wejść na kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, który pozwoli nam obliczyć to, ile kalorii dziennie potrzebujemy stosownie do płci, wieku, wagi, wzrostu i aktywności fizycznej. 

Kiedy wiemy już to, możemy obliczyć ile rzeczywiście w ciągu dnia spożywamy. Internetowy przelicznik kalorii nam to ułatwi. Jeżeli wykraczamy znacznie poza zapotrzebowanie, warto zmniejszyć spożycie poprzez dietę, a resztę spalić ćwiczeniami. Jakie ćwiczenia wybrać? – o tym niżej.

Kardio czy siłowe?

To, ile będziemy w stanie spalić i w jakim czasie zależy od rodzaju ćwiczeń, na jakie się zdecydujemy. Podczas kardio spala się ok. 10-14 kcal/min, w przypadku treningu siłowego to ok. 8-10 kcal/min. Jednakże po intensywnych ćwiczeniach siłowych metabolizm pracuje na wysokich obrotach jeszcze przez jakiś czas i pozwala spalić nawet dodatkowe 25% kcal, co podczas treningu. Kardio sprawdza się przy szybkim zrzucaniu kilku nadmiernych kg, w innym wypadku najlepiej wybrać ćwiczenia siłowe lub dla największej efektywności – połączyć oba rodzaje treningów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie materiały można badać metodami magnetyczno-proszkowymi?
Jakie materiały można badać metodami magnetyczno-proszkowymi?
Metody cząstek magnetycznych są przydatne do badania materiałów żelaznych i nieżelaznych, takich jak odlewy, odkuwki, części obrabiane, części poddawane obróbce […]
Polecamy